POPIS PROJEKTU PODPOŘENÉHO MINISTERSTVEM PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
ČÍSLO ROZHODNUTÍ: 19/2018/00016
DOTACE: 600 000,- Kč
NÁZEV PROJEKTU: Mapování přístupnosti prostředí z pohledu osob s omezenou schopností pohybu – metodická podpora a profesionalizace mapování
Žadatel: Pražská organizace vozíčkářů, z. s.
Mapování přístupnosti prostředí z pohledu osob s omezenou schopností pohybu – metodická podpora a profesionalizace mapování – cíle projektu
Projekt Mapování přístupnosti prostředí z pohledu osob s omezenou schopností pohybu – metodická podpora a profesionalizace mapování v roce 2017 naváže na projekt realizovaný v roce 2016 a na projekty podobného charakteru realizované v předchozích pěti letech a podporované Ministerstvem pro místní rozvoj. Mapování přístupnosti prostředí je aktuálním tématem. Přístupné prostředí jako standard je potřebou nejen úzké skupiny osob s tělesným postižením, ale obecně široké veřejnosti, zahrneme-li seniory, rodiče s malými dětmi, osoby s dočasným omezením schopnosti pohybu.
Aktivity související s mapováním přístupnosti, architektonických bariér a následné zpracování informací pro cílové uživatele výrazně vzrostly v minulých deseti letech. Nekoordinované projekty vznikající v České republice způsobily, že informace nebyly přesné a porovnatelné. Neexistovalo měřítko pro hodnocení míry přístupnosti, ani metodické materiály pro pracovníky v terénu.
Potřeba jednotnosti výstupů mapování a profesionálního přístupu k mapování v terénu dala vzniknout iniciativě, v rámci které se zástupci aktivně mapujících organizací a institucí věnovali sjednocení pracovních postupů a zpracování informací (2010 – 2011). Vznikla metodika kategorizace přístupnosti objektů, která je používána od roku 2012. V současné době je ve schvalovacím procesu druhá část metodiky vztahující se k mapování a kategorizace tras.
Používání metodik v praxi vyžaduje profesionální přístup k mapování, znalost metodických pokynů i legislativy s přístupností související.
Kvalitní terénní práce, provedená pečlivě a sledující všechny aspekty přístupnosti prostředí v souvislostech pak nemusí sloužit jen ke zpracování informací pro cílové uživatele, ale je rovněž podkladem pro návrhy úprav a následné odstraňování architektonických bariér.
Projekt v sobě zahrnuje aktivity spojené s koncepční prací, koordinací jednání a spolupráce, vedení Pracovní skupiny pro jednotnou metodiku mapování a kategorizace přístupnosti prostředí, evaluace metodických dokumentů, rozvoj dalších, specifikovaných metodických pokynů (nadstaveb současně platné metodiky), pořádání odborných seminářů, workshopů a konference.
Jednotlivé cíle a aktivity projektu:
Zejména aktivita týkající se koncepční práce projektu vychází z bohatých zkušeností Pražské organizace vozíčkářů, která v roce 2010 vyvolala jednání o užší spolupráci všech organizací a institucí, které se věnují problematice architektonických bariér. V této oblasti spolupracujeme i s dotčenými orgány, především s Ministerstvem pro místní rozvoj, jehož zástupce je členem pracovní skupiny. (Seznam stávajících členů Pracovní skupiny pro jednotnou metodiku a mapování přístupnosti prostředí je uvedena v závěru této přílohy.)
Problematika jednotnosti dat je velmi aktuální. Řada krajů a obcí se rozhodla věnovat této problematice, často však nevědí, z čeho při mapování přístupnosti a zpracovávání informací vycházet. Vznikají tak laické a nesourodé materiály s minimální informační kvalitou. Tomu bychom rádi především šířením metodických pokynů a odborným školením předcházeli.
Jednotnost výstupů mapování přístupnosti je o to důležitější, neboť se množí snahy o zpracování informací z více zdrojů na jednom společném úložišti. Praxe minulých let ukázala, že nesourodé informace cílové uživatele více matou. Zejména jednotná metodika kategorizace přístupnosti a dodržování stanovených limitů je podmínkou toho, aby podobné projekty mohly vznikat a existovat a měly očekávanou kvalitu a informační hodnotu.
Koncepční práce a výstupy jednotlivých setkání pracovní skupiny budou stejně jako dosud zveřejňovány ve zvláštní sekci specializovaných webových stránek www.presbariery.cz - http://www.presbariery.cz/koncepcni-prace.html.
Při realizaci jednotlivých aktivit projektu spolupracujeme mimo jiné s Fakultou architektury ČVUT a Fakultou dopravní ČVUT. (Smlouvy o spolupráci jsou přílohou tohoto dokumentu.)
Součástí projektu (viz výše) jsou i odborné semináře a školení pro různé okruhy osoby (úředníci, průvodci, pracovníci infocenter, studenti, uživatelé výsledných informací a informačních nástrojů). Semináře se budou svým obsahem lišit v souvislosti s posluchači. Rámcový obsah uvádíme níže.